Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?
Prohlídka domu – na co se zaměřit?
Prohlídku domu, který chcete kupovat, byste měli absolvovat nejlépe za denního světla. Celou nemovitost si důkladně prohlédněte, zaměřte se na praskliny stěn či stropů, plíseň či jiné signály, že s domem nemusí být vše v pořádku. Dům byste měli navštívit minimálně dvakrát. Poprvé byste si měli udělat základní obrázek o tom, jestli dům, jeho poloha a stav odpovídají vaším představám. Pokud ano, pak byste si měli domluvit druhou návštěvu domu, ke které byste měli přizvat odborníka. Ten může odhalit nejrůznější skryté vady, kterých si vy jako laik nemusíte všimnout.
Zkontrolujte všechny dokumenty
Vždy požadujte informaci, kdo je majitelem domu, a vše si zkontrolujte na katastru nemovitostí. Jestliže má dům více majitelů, musí všichni s prodejem souhlasit. Prodejem je obvykle pověřen jeden z nich, ten ale musí mít písemné zplnomocnění všech majitelů. Pokud nemovitost vlastní manželé, musí smlouvu o prodeji podepsat oba dva. Jestliže dům nabízí realitní kancelář, musí mít písemný doklad od majitele, že danou nemovitost může nabízet. Podpis majitele musí být úředně ověřen.
Pozor na zástavy a věcná břemena
V listu vlastnictví si také zkontrolujte, jestli nejsou na nemovitosti vázány zástavy nebo věcná břemena. Pokud ano, pak je potřeba dohlédnout na to, aby všechna zástavní práva byla před tím, než za nemovitost zaplatíte, vymazána. Vše může probíhat například tak, že část kupní ceny poukážete přímo bance, která následně odsouhlasí výmaz zástavního práva. Takovouto situaci vždy konzultujte s právníkem.
Vše sepište smluvně
O nákupu jakékoliv nemovitosti musí být vždy uzavřena písemná smlouva. Ústní dohody zde nestačí a jsou neplatné. Smlouvy by měl vždy sestavovat notář či právník. Pokud Vám majitel domu předloží již připravenou kupní smlouvu, nechte si ji zkontrolovat nezávislým právníkem. Ihned po podepsání doručte smlouvu na katastrální úřad, abyste zde byli co nejdříve zapsáni jako majitelé nemovitosti.
Zdroj: http://negotiationboard.com | Smlouva na prodej či pronájem domu
Své peníze si pojistěte
Peníze za koupi domu byste neměli původnímu majiteli zaplatit dříve, než budete v katastru nemovitostí zapsáni jako její noví majitelé. Na druhé straně ale původní majitel pravděpodobně nebude chtít podepsat dokumenty dříve, než od obdrží peníze. Nejbezpečnějším řešením je v tomto případě notářská či bankoví úschova. Původní majitel bude mít jistotu, že jste peníze zaplatil, ale na druhou stranu je nedostane dříve, než bude nemovitost přepsána na vás.